Oturma İzni Belgesi - Büyükyılmaz Gümrük | Ceza | Hukuk&Danışmanlık

Oturma İzni Belgesi

0 43

İkamet izni nasıl alınır sorusu Türkiye’ye yeni gelen yabancıların veya onları misafir eden Türk vatandaşlarının kafasına takılan en önemli soruların başında gelir. Oturma izni, yabancının ikamet edeceği ilde yer alan Göç İdareleri’ne başvurularak alınır. Başvurular online ortamda yapılır. Randevu belgesi ve diğer gerekli belgeler hazırlanır ve yabancı randevu günü belgelerini Göç İdaresine elden veya PTT yoluyla teslim eder. Daha sonra Komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucu oturma izni başvurusu onaylandıktan sonra oturma izni kartı yabancının ikamet adresine gönderilir.

Oturma izni

Oturma izni

Oturma izni: “Residence Permit in Turkey” Yasal olarak Türkiye sınırları içerisine giriş yapmış olan yabancı uyruklu vatandaşların, ülkesine uygulanan vize muafiyeti süresi boyunca Türkiye’de ikamet ederek konaklayabiliyorlar. Vize muafiyeti süresi sonunda, ikamet etmek istemeye devam etmesi durumunda ikamet izni alması gerekir.

Turistlik, seyahat, iş gibi nedenlerden dolayı Türkiye’ye gelen yabancıların 90 günlük ikamet süresi bulunur. Bu süreden daha uzun bir zaman oturum sağlamak istemesi durumunda yetkili mercilere oturma izni alınması maksadıyla başvuruda bulunması gerekir. Yabancı oturma izni alabilmesi için bağlantıyı kullanarak oturma izni nasıl alınır? makalesini inceleyebilir.

İkamet Tezkeresi Konusunda Yetkili Kurum

Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde yabancı uyrukluların Türkiye’de ikamet edebilmesi konularında izin belgelerinin düzenlenmesi konusunda yetkisi bulunan kurum T.C. İçişleri bakanlığına bağlı Göç idaresi başkanlığı ve bu başkanlığa bağlı birimlerdir.

Oturma izni Yabancıların Haklarını Koruyor

Oturma izni belgesine sahip yabancı vatandaşlar, oturma iznine sahip oldukları süre içerisinde Türkiye’ de yaşama hakkına sahip olmaktadırlar. Kamu düzeninin gerekliliği için ve yabancı vatandaşların sosyal haklarının korunması adına bu belgelerin gerekliliği şarttır.

Uluslar arası hukuk bağlamında kanunların her geçen gün daha iyi tanınması ile hizmet ağının genişlemesine bağlı süreçlerde yabancı vatandaşlar tarafından Türkiye için pek çok oturma izni başvurusu gelmektedir. Bu başvurular uzun dönem ve kısa dönem oturma izinleri olarak iki grupta incelenir.

Oturma izni Nasıl Alınır?

Oturma izni almak için yabancı vatandaşların kendi ülkelerinde yer alan konsolosluklara başvurmaları ilk yapmaları gereken aktivitedir. Daha sonra Türk konsolosluğuna başvuru yapmak gerekir. Anavatanından ayrı yabancı vatandaşlar bulundukları ülkelerin konsolosluklarını da Türkiye’de oturma izni almak için tercih edebilirler. Türkiye sınırların da olan ve bütün şehirler de bulunan valiliklere de başvuru yapılabilmektedir.

Oturma izni almak isteyen yabancılar pasaport ve seyahat belgesine mutlaka sahip olmalıdır. Vize belgesi var ise oturma izni başvuru formu başvurulan izin çeşidine göre ek belgelerle birlikte ilgili kuruma teslim edilmelidir. Başvurusu kabul edilen yabancı vatandaşlar, gerekli süre içinde oturma iznini kullanabilmekle birlikte ön görülen süre dolduğunda mutlaka oturma iznini yeniletme zorunluluğuna sahiptirler.

Oturma izninin bitmesine 60 gün kala devlet dairlerine oturma iznini yenilemek için mutlaka başvurmak yasal zorunluluktur. Ancak yenilenen oturma izni onaylanır ise yabancı vatandaşlar Türkiye sınırları içinde ikamet etmeye devam edebilirler.

Kısa Dönem Oturma izni ve ilk Başvuru için Gerekli Belgeler

Kısa dönem oturma izni almak isteyen yabancı vatandaşları için birtakım belgelerin hazırlanarak ilk başvuru için teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Oturma izni için gerekli başvuru formu
 • Pasaport ya da pasaport yerine geçen belgenin aslı ile birlikte fotokopisi
 • 4 adet olmak üzere biyometrik şekilde çekilmiş vesikalık
 • Kalınacak süre içinde yeterli ve düzenli maddi imkânın beyanını ispat edecek belge
 • Konut var ise sahibine aitliği gösteren resmi belge
 • Geçerli bir sağlık sigortası ( aşağı da yazan belgelerden biri var ise yeterli olacaktır.)
 • İkili sosyal güvenlik kapsamı altında Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanma adına bir belge
 • Sgk dan alınmış provizyon
 • Genel sağlık sigortalısı olmak için yapılan başvuruya dair belge
 • Özel sağlık sigortasını ispat eden bir belge

Kısa Süreli Oturma izni Kimlere Verilir?

kısa dönem oturma izni kimlere verilir

Kısa süreli oturma izinleri; bilimsel araştırmalar için Türkiye’ye gelen yabancılara verilir. Türkiye’de konut, işyeri, arsa vs. gibi taşınmazlara sahip yabancı vatandaşların taşınmaz mülke sahip olması, Türkiye’de iş kurmak isteyen yabancıların ortaklarının daveti ile gelen çalışanlar, hizmet içi eğitim programları ile Türkiye’ye gelen yabancılar, öğrenci değişim programları ile gelen yabancı öğrencilere verilir.

Ayrıca Türkiye’yi ziyaret amaçlı gelen turistlere, tedavi amaçlı gelen hastalara, adli makamların kararına göre Türkiye’de kalması zorunlu yabancı vatandaşlara, aile ikamet iznini kaybedenlere de kısa dönem ikamet izni verilebilir.

Türkçe öğrenme isteği ile Türkiye’de bulunan yabancı vatandaşların da alması gereken izin çeşidi kısa dönem oturma iznidir. Staj, eğitim ya da kurs gibi amaçlarla Türkiye’de bulunacak olan ve Kıbrıs vatandaşı olanlara da kısa süreli ikamet izni verilir.

Oturma izni Uzatma

Oturma izni uzatma başvurusunda, oturma izni uzatma talep tarihinden en az 60 gün geçerliliği bulunan pasaport yada pasaport yerine geçerli olacak olan bir belgeye sahip olması gerekir. Uzatma başvurusunda bulunan yabancı vatandaşlar, e-ikamet sistemi üzerinden oturma izni için mutlaka başvuru da bulunmuş olmalıdırlar. Tamamlanan başvurular neticesinde ve gereken belgelerin il Göç idaresinin Müdürlüğüne beş iş gününde posta ile göndermeleri gerekir.

Oturma izni için gerekli belgeler ise;

 • Oturma izni için başvuru formları
 • Noter onaylı pasaport
 • Yine 4 adet biyometrik çekilmiş fotoğraf
 • Geçerli bir sağlık sigortası belgesi
 • Temas kurulan kişiler ya da şirketlerden alınan davet mektupları ya da buna benzer gerekli belgeler

Uzun Dönem Oturum izni ve Başvurusu

Oturma izninin uzun dönem olarak alınması gerektiği durumlar da Türkiye’de kesintiye uğramadan en az 8 yıl süre ile ikamet etmiş olan yabancı vatandaşların uzun dönem ikamet izni başvurusu için ihtiyacı olan bazı belgeler bulunmaktadır ve bu belgelerin İl göç idaresi müdürlüklerine zamanında teslim edilmesi zorunludur.

Uzun dönem ikamet izni için gerekli belgeler

 • Uzun dönem oturma izni için başvuru formu
 • Pasaport ve fotokopi
 • Önceki oturma iznine dair belgelerin fotokopisi
 • Başvuru sahiplerince son üç yılda kamu ve kuruluşlardan sosyal yardım alınmadığına dair gerekli bir belge
 • Kalınacak süreç içinde yeterli maddi imkâna sahip olunduğunu ispatlayıcı bir beyanname
 • Gerekli bir sağlık sigortası beyannamesi

Başvuru Esnasında Gerekli Evrak-Belgeler

İkamet izni başvurusu yapmadan önce, başvuru esnasında sizden istenilecek evrakların neler olduğunu bilmenizde fayda var. Bunun için öncelikli olarak ilk defa mı Türkiye’de ikamet edeceksiniz veya oturma izni sürenizi mi uzatacaksınız? buna göre alttaki bağlantılardan istenilen evraklara ulaşabilirsiniz.

İlk/Geçiş Başvurularında İstenilen belgeleri buradan kolaylıkla inceleyebilirsiniz. İkamet tezkeresi süresi uzatma belgeleri için ise Bu bağlantıyı kullanarak erişim sağlanabilir.

Oturma izni olmadan ülke sınırları içerisinde yaşayan yabancıların yakalanmaları esnasında yabancı şubeye götürülür ve en kısa zamanda yapılan işlemlerden sonra sınır dışı edilir. Sınır dışı gibi ceza işlemlerine maruz kalmamak için en kısa zamanda ikamet izni belgenizi almanız gerekir.

Türkiye’de Oturma izni Ücret Verileri

oturma izni ücretleri

İkamet izni adına yapılacak başvurular için devlet tarafından belirlenmiş birtakım maliyetlerin gerekli kurum ve kuruluşlara ödenmesi şarttır.

 • Oturma izinleri için izin kartı ücreti: 110 TL olarak belirlenmiştir.
 • Oturma izni için harç ücreti: 695,60 TL olarak ödenmek zorundadır.
 • Sağlık sigortası ücretleri ise 150 TL ile 1.250 TL arası değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik yabancı vatandaşların yaşına bağlı olarak belirlenmiş olup 65 yaş altına sahip yabancı vatandaşların ödemesi zorunluluktur.
 • Oturma izni için noter ve tercüme birimlerine de belirli bir ücret ödenmesi gerekir bu ücret ise: en fazla 350 TL civarıdır.
 • Apostil tasdik harç ücreti: 205 TL olmakla birlikte ödenmesi her zaman gerekli olmayabilen bir ücret birimidir.

Oturma izni maliyetleri, yabancı vatandaşlar için ödeme yapılmasının zorunlu olduğu özel sağlık sigortasının yaş aralığına bağlı olarak 150 ile 1250 TL arasında değişen fiyatlarla ödenmesi ile başlar. Oturma izni onaylanmış yabancı vatandaşların senelik harç ve kartlarının ücretleri en çok 700 TL’dir.

Bu harç ücreti için Norveç, Şili, Sırbistan, Fişi gibi yabancı Ülkelerin vatandaşları ödeme yapmayacaktır. Ülkelere göre ikamet izni harçlarına göz atıldığında ABD, İngiltere vatandaşları; 295 TL ödemektedir. Norveç, Şili, Sırbistan ve Fiji vatandaşları ise 2127 TL ödemeleri gerekir. Belçika, Belarus, Cezayir, İspanya, Kuveyt, Ürdün, Lüksemburg, Malta Singapur ve Tayvan gibi Ülkeler ise 184 TL ödemektedir. İkamet kartları için idare ücretlerinin mutlaka ödenmesi gerekir.

Bu ücret ise 2020 yılı içinde 110 TL olarak belirlenmiştir. Sağlık sigortasının mutlaka 65 yaş altındaki bireylerce yaptırılması bir zorunluluktur. Çocukların oturma izni ücretleri yetişkinlerin oturma izninin yarısına eşdeğer bir ücrettir.

Tıbbi Tedavi Amaçlı Alınan ikamet izni

tıbbi amaçlı ikamet izni

İkamet tezkeresi yabancı vatandaşlar tarafından bazen tıbbi tedaviler amacı ile alınması zorunlu prosedürleri içerir. Pek çok yabancı vatandaş sağlık bakım hizmetinden yararlanmak amacı ile Türkiye’yi ziyaret etmektedir. Uzun süreçlerde Türkiye’de kalabilmek için yasal izinlerin alınmış olması şarttır.

Hastalar tedavi amacı ile kısa dönemlik oturma iznine başvurmaktadır. Bu gibi durumlar da istenen formların doldurularak gerekli birimlere iletilmesi şarttır. İstanbul, Antalya, İzmir gibi turistik bölgelere alınan izinler de randevu tarihi 1 ile 2 ay içinde verilmektedir. Randevu tarihlerinden sonra ise belgelerin yine gerekli birimlere iletilmesi, yabancı vatandaşların başvuru da bulundukları bölge de tedavi olabilmeleri için bir zorunluluktur. Tıbbi tedavi amacı ile başvuruda bulunacak yabancı vatandaşların iletmesi zorunlu olan evrak ve belgeler;

 • Pasaportun kopyası
 • E-vize giriş damgası kopyası
 • 4 adetlik biyometrik fotoğraf
 • Poliçe fiyatı ödenmiş geçerli bir sağlık sigortası
 • Yerel ikamet adresini kanıtlayıcı beyannameler       (hasta ev kiraladı ise noterden onaylı bir kira sözleşmesi, yabancı vatandaş hastane de kalıyor ise hastane tarafından verilmiş imzalı destekleyici bir doküman evrakı)
 • Hasta Türkiye’de üçüncü bir kişinin evinde ikamet ediyor ise ev sahibinin noter onaylı taahhütnamesi vb. belgelerin alınması ve gerekli birimlere teslim edilmesi şarttır.

Aile ikamet izni

aile ikamet izni

Oturma izni çeşitlerinden biri de aileler için ikamet iznidir. Aile ikamet iznini alabilmek için izni alacak yabancı vatandaşın aile statüsünde yer alması hedeflenmiştir. Bu izni destekleyici kişilerin yabancı eşleri ve eşe bağlı fakat kendinden olmayan çocukları için alınması gereken izin çeşididir. Devlete göre, yabancı vatandaşlar aile oturma izninden faydalanabilmek için başvurup yabancının destekleyicisi olarak Türkiye’de ikamet edebilmektedirler.

Oturma izni olan yabancılar ve mülteci konumundaki yabancılar Türkiye’de ikamet etmek için bu izni alabilmektedir. Aile ikamet izninin geçerliliği en çok iki yıldır. Birden çok eşe sahip evlilikler de yalnızca bir eş için izin başvurusu alınabilmektedir. Evli olan çiftlerin 18 yaşından büyük olması da şarttır. Çocuklar için ise en az üç yıl ikamet izni verilmektedir. Türk vatandaşı ile evli bir yabancı boşanması halinde üç yıl olmak kaydı ile oturma iznine başvurabilmektedir. Fakat aile içi şiddet vs. durumlar söz konusu ise bu yabancı vatandaşlar için üç yıl şartı aranmaz. Aile oturma iznine sahip olanların başvuruda bulunması için bazı koşulların sağlanması şarttır.

Oturma iznine sahip olmak isteyen ailelerin toplam gelirinin asgari ücretten az olmaması gerekir. Ayrıca fert başı asgari ücret üçte bir orandan az olmamalıdır. Ailedeki nüfus sayısına göre sağlık ve güvenlik standartlarının ayrıca barınma şartlarının sağlanması şarttır. Bütün aile fertlerini kapsayıcı sağlık sigortası da yapılmış olmalıdır. Başvurulan tarihten itibaren beş yıl içerisinde aile düzeni suçundan hüküm giymemiş olmak ve adli sicil kayıtlarını belgelemekte şarttır.  Son olarak adres kayıt sistemlerinde mutlaka kayıt bulundurulması zorunluluğu vardır.

Oturma izni için Türk vatandaşı ile evli olanların aile oturma izni alırken başvurması gereken birtakım belgelere sahip olmak gerekir. Bu belgeler;

 • İkamet izni başvurusu için gerekli formlar
 • Pasaport
 • 4 tane fotoğraf
 • Evli olunduğuna dair gerekli evraklar
 • Destekleyici kişinin kalacağı süre içinde maddi imkânını gösteren bir belge
 • Bütün aile bireylerini kapsayan sağlık sigortası
 • Türkiye’de ki sağlık sigortasını kapsayan belgeler
 • Sosyal güvenlik provizyonu
 • Hazine müsteşarlığından uyumlu sağlık belgesi
 • Adli bir sicil kaydı
 • Adres kayıt sistemine kayıtlı olunduğuna dair bir belge

İnsani ikamet izni

İkamet izni çeşitlerinden biri ise insani oturma iznidir. Türkiye için yararlı olacağı göz önüne alınan çocuklara verilebilen bu izin, hakkında sınır dışı kararı verilmiş ya da olağanüstü sebeplerle başvuru yapmış yabancı vatandaşlara da insani oturma izni verildiği bilinmektedir.

İnsani oturma izninin gerekli görüldüğü durumlar da en çok bir yılı kapsayan izinler söz konusu olur. Süre durumun ahvaline göre değişkenlik göstermektedir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gizlilik ve Çerezler: Bu sitede çerez kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz. Çerezlerin nasıl kontrol edileceği dahil, daha fazla bilgi edinmek için buraya bakın: Çerez Politikası Tamam Gözat