Deniz Taşımacılığı ve İnsansız Gemiler - Büyükyılmaz Gümrük | Ceza | Hukuk&Danışmanlık

Deniz Taşımacılığı ve İnsansız Gemiler

0 59

Uluslararası ticaret mallarının %90’ından fazlası ticari yük gemileri ile taşınıyor ve gemicilik endüstri, konteynerin bir standart olarak kullanılmaya başlamasıyla hem hızlı yükleme boşaltma hem de taşıma işlemleri ve talepleri standartlaştırarak büyük bir atılım yapmıştı. Mega gemilerin kullanılmaya başlanması, devasa yük taşıma kapasiteleriyle sektöre ivme kazandırdı

Bununla birlikte, küresel ticaretin yıllar içinde katlanarak artması ve rekabetin büyümesiyle, okyanus ötesi taşımacılıkta işlemlerinde verimliliği korumak gittikçe zorlaşmıştır.

Sonuç olarak, lojistikteki diğer tüm segmentler gibi, denizyolu taşımacılık piyasası da büyük ilerlemeler kaydediyor.

Akıllı Geminin tanıtımı: Otonom gemi, İnsansız Gemi

Akıllı bir gemiyi dev bir akıllı telefon olarak düşünün. Akıllı gemiler diğer gemiler, limanlar ve ortaklarla iletişim kurma yeteneği ile inşa ediliyor. 2015 yılında Hyundai ve ortağı Accenture, liman lojistiği ve bakımını iyileştirmek ve işletme maliyetlerini azaltmak için bir sensör ve analiz yazılımı ağı içeren bir gemi tasarlamayı planladığını açıkladı. Ayrıca 2015 yılında, CMA CGM, 1800-TEU’luk teknelerden birini Traxens teknolojisi ile donattı ve bu sayede konteynerler, yerleşik röle antenleri kullanılarak gemiyle iletişim kurdu.

Konteyner taşımacılık sektörü için teknolojik çözümler üreten Xvela firması, ticari yük gemileri ve terminal operatörleri için bulut tabanlı bir gemi depolama ve işbirliği platformu oluşturdu.

Mart 2016’da, Hamburg Hafen und Logistik AG, PSA International, DP World, Modern Terminals Limited ve Tanjung Pelepas Limanı’nın yanı sıra dünyanın en büyük konteyner yük gemi filosunun sahipleri; Maersk Line, MCC Transport, Orient Overseas Container Line, Nippon Yusen Kabushiki Kaisha and Hapag-Lloyd’da bu işbirliği platformuna katılmayı kabul etti.

Pilot testlerin amacı, hem terminal operatörleri hem de nakliye hatları için istifleme planlamasına ilişkin bilgilerin görünürlüğünü ve taşıyıcılar, terminaller ve ortak kuruluşlar arasında daha iyi bir bağlantı sağlamaktır.

Terminaller, gemilerin önceki terminallerden ayrılmaları, kaynakların tahsis edilmesine ve potansiyel sorunların çözülmesine izin verirken, terminallerin, terminal operasyonlarının şeffaflığına ve ortaklarla gerçek zamanlı olarak bilgi paylaşma becerisine sahip olacakları gibi, kalkış stoklama planlarına erişebilecektir.

Denizyolu navlun takibi ve otomatik rezervayon

Haven, Freightos, i-Containers ve Kontainers gibi kuruluşların tümü, kullanıcılara navlunları karşılaştırmak, taşıyıcıları seçmek, gönderileri ayırmak ve kalkış noktasından varış noktasına yük takibi yapmak için çevrimiçi platformlar sağlar .

Bu takip işlemleri sadece bir akıllı telefon kullanılarak ev, ofis veya bir kafeden,7/24 yapılabilir. Bu tür platformlardan yararlanarak, büyük nakliyeciler ile küçük nakliyatçılar arasındaki rekabet şartları da dengelenmekte, çünkü çok az sayıda personel ve yatırımla forwarder şirketler kurulabilmekte, böylece denizyolu taşımacılık şirketleri arasındaki rekabet artmaktadır.

İnsansız Gemiler Geliyor: Otonom Gemiler

Sanal gerçeklik, dronlar ve kendi kendini süren gemiler: Tüm bu teknolojiler ortak bir paydada otonom gemilerin inşası için devam etmekte. Rolls-Royce Holdings’in deniz bölümü şu anda bunun üzerinde çalışıyor ve bu hedefe ulaşmanın yaklaşık 10-15 yıl olduğu söyleniyor. Şirket zaten bir sanal gerçeklik komuta merkezi geliştirdi, otonom gemilere doğru ilk adım, kaptanların karadan birden fazla gemiyi uzaktan kontrol edebilmeleri.

Gemiler bir seferi tamamlayarak varış limanına ulaştığında bakım ve onarım çalışmaları yine insanlar tarafından yapılacak, ama bu bile eninde sonunda robotlara teslim edilecektir. Son olarak, dronlar zaten piyasa tarafından benimseniyor ve kullanımda büyük olasılıkla artacaktır.

Bir Wall Street Journal makalesine göre, Maersk firması denizde gemi tedarik maliyetini azaltmak için dronları kullanmak istiyor. Çalışmalarına göre Maersk firması, posta, ilaç ve yedek parça gibi kalemleri drone ile hareket halindeki  gemilere taşıyarak yıllık işletme maliyetlerinde gemi başına 9,000 USD kadar tasarruf sağlayabileceğini belirtiyor.

Dünyanın İlk İnsansız Gemisi: Yara Birkeland

Dünyanın ilk otonom kargo gemisi Yara Birkeland, 2018’in ikinci yarısında lanse edildi. Yara Birkeland, sıfır emisyonlu dünyanın ilk tam elektrikli ve özerk konteyner gemisi olarak tanıtıldı.

Yaklaşık 2 yıl sınırlı bir mürettebat ile hizmet verecek olan geminin, 2021’e kadar tam otomatik hale getirilmesi bekleniyor. Gemi, Norveç’in her yerinde kendini hareket ettirmek için uydu sistemleri, sensörler ve kameralar kullanacak. Bu sistemlerden elde edilecek gerçek zamanlı veri, geminin uzaktan yönetileceği liman istasyonuna ulaşacak.

Yara Birkeland öncü olabilir, ancak otonom gemiler üzerine 40 yıldan fazla bir süredir çalışmalar yapılıyor. Rolls Royce firması, otomatik gemi teknolojisine ciddi yatırımlar yapan bir firma. Rolls-Royce Marine’nin başkanı Mikael Mikanen, bunun tek yönlü bir bahis olduğunu düşünüyor. Otonom gemiler, denizcilik endüstrisinin geleceğidir. Akıllı telefon kadar yıkıcı olduğu için akıllı gemi, gemi tasarımı ve operasyonlarının peyzajında ​​devrim yaratacak.

Gemicilik Sektöründe Mürettebat Giderleri ve Mürettebat Hataları

Teknoloji hızlı bir şekilde hareket ederken, denizcilik sektörünün otonom çalışmalara destek verilmesi konusunda geciktiği düşünülüyor.. Bununla birlikte, insansız filolar için ticari teşvikler son yıllarda artış gösterdiğinden, otonom gemilere yönelik çalışmalar şüphesiz daha da hızlanacak.

Denizci maaşları gemi işletme giderlerinin %50’sini oluşturuyor, ancak insan hatası tüm gemi sigorta tazminat taleplerinin %80’ini oluşturuyor. Otonom gemiler daha basit bir yapısal tasarıma sahip olacak ve inşa edilmesi daha ucuz olacak ve konaklama üstyapı ve navigasyon güvertesi kaldırılarak daha fazla yük taşıyabilen daha hafif, daha fazla yakıt tasarrufu yapabilen gemilere imkan verilecektir. Dahası, akıllı sistemlerde gemileri dijital olarak istifleyerek, verileri daha etkin bir şekilde kullanabilecek, böylece operasyonları optimize edecek ve karları maksimize edecektir.

Otonom Gemiler ve Güvenlik

Otonom gemilerle Güvenlik riskleri de azalacak ve denizde insan yaşamını kaybetme riski ortadan kalkacak. Otonom gemilere girmek daha zor olacağından ve gezinti köprüsü gibi görünür bir kontrol noktasına sahip olamayacağı için deniz korsanlığı vakaları tarih olabilir.

Otonom gemiye bir korsan girişi gerçekleşirse, gemi uzaktan kilitlenebilir ya da daha güvenli sulara yönlendirilebilir. Kötü hava şartlarında, gemileri pervanelerine, dümenlere ve iticilere otomatik olarak sonlu ayarlamalar yapan, dar boğazlı veya derinlik değişiklikleri olan denizlerde güvenli yol tutuşunu optimize eden, yorgunluk ya da yanlış kararlardan kaynaklanan insan hatalarını ortadan kaldıran Dinamik Konumlandırma ve Küresel Navigasyon Uydu sistemleri ile de azaltılabilir.

Otonom Gemiler ve Tedarik Zinciri

Gemide mürettebatın karadan teknisyenlerce uzaktan yönetilmesi, küresel tedarik zincirinin işleyişinde ciddi değişiklikler yaratacak ve yeni hizmet alanları doğacak. Otonom teknolojilerin ulaştırma ve taşımacılığa dair sektörlere girişi, yeni oyuncuların ki bunların teknoloji firmaları olması muhtemeledir pazara girmelerini mümkün kılacak.

Otonom Gemiler ve Denizcilik Sektöründe Değişim

Değişim muhtemelen küçük ve ihtiyatlı adımlarla ortaya çıkacaktır. Yük gemileri, uzun vadeli yatırımları temsil eder Bir geminin ömrü 30 yıl veya daha fazla olabilir. Otonom gemilere dair teknolojiler beklenenden hızlı gelişse ve beklenenden daha hızlı kullanıma girse bile insanlı gemiler bir süre daha etrafta denizlerde olacaktır.

İlk birkaç otonom geminin kullanıma girmesi, armatör firmaların destek ve altyapı sistemlerinde ciddi yatırımlar ve liman noktalarından lojistik ofislere kadar pek çok dönüşüm yaşamalarına sebep olacak. Tüm bunlar dönüşüm sürecini yavaşlatabilecek unsurlar.

Bu alanda geleceği karlı gören ve getiri arayışında olan sermaye sahipleri kadar, otonom gemiler bir sonraki atılımı arayan kurumsal yatırımcılar için cazip bir fırsat sunmaktadır. Otonom gemiler, deneyime dayalı denizcilik becerilerinin aksine, veri ve yazılım üzerinde yoğunlaşan farklı bir beceri seti talep edecektir. Bu, onlarca yıl aynı şeyleri yaptıktan sonra bu radikal değişiklikleri görselleştiremeyen ya da kabul edemeyen denizciler için bir şok olarak ortaya çıkabilir.

Otonom Gemiler Bakım, Hasar tespit ve tamirat Sorunları

Bakım sorunları otonom gemilerle de devam edecek. Tuzlu su korozyonu, termal stres, titreşim, kalıntı birikimi ve büyük şişmelere bağlı gövde esnemesi, ekipman üzerinde çok zorludur ve gemide hiçbir mühendis bulunmadığı için, ciddi hasar meydana gelmeden önce problemleri çözmek zor olacaktır. Bakım ekiplerini kötü hava koşullarında veya derin denizlerde gemilere ulaştırmak zor olacaktır. Ekipleri helikopterle ya da botlarla otonom gemilere ulaştırmak tehlikeli ve pahalı olmayacaktır.

Otonom Gemiler ve Siber tehditler

Bilgisayar korsanlarının uydu sistemlerine girmesi ve ağları bozması gibi siber güvenlik riskleri önemli bir sorundur. Gemiler siber korsanlar tarafından rotadan çıkarılabilir veya virüslerle geminin merkezle iletişimi kesilebilir veya gemi tamamen çalışamaz hale getirilebilir.. Gemide mürettebat olmadan acil durumların üstesinden gelmek zor olacaktır. Böyle durumlarda geminin kendi taşıdığı hasar risklerinden öte, bir başka gemiye veya bir kıyı yerleşim birimine çarpması daha büyük facialara sebep olabilir.

İnsansız Gemilerin Sebep Olacağı İşsizlik

Daha geniş bir düzeyde, halen on binlerce gemide çalışan yüzbinlerce mürettebatın işsizlik potansiyeli yadsınamaz. Teknik gelişme ve kıyı kontrolünde, bakım ve liman operasyon ekiplerinde işler yaratılmasına rağmen, bunlar çoğu gelişmekte olan ülkelerden olan iki milyon denizcinin yerini tutacak kadar yeterli olmayacaktır.

Bazı hükümetler, otomasyona bağlı olarak işlerini bırakan ve kazanımlarını vatandaşlarına yeniden dağıtan firmalar hakkında bir “robot vergisi” ni tartışıyorlar, ancak buradaki sorun, nakliye firmalarının, genellikle, ekiplerinin büyük bir kısmını istihdam ettikleri ülkeler dışındaki ülkelerde yerleşik olmalarıdır.

Fransa’da bir gemi sahibine uygulanan bir robot vergisi, işinden olmuş, Singapurlu veya Hintli denizcilerin yaşadığı gelir kaybını telafi etmeyecektir.

İnsansız Gemiler ve Denizcilik Gelenekleri

İnsan becerilerinin erozyonu da bir tehlikedir. Denizciliğin basit ama temel beceri kalıpları vardır. Yıldızlardan rota okumak, denizde oluşan dalgalar ve rüzgarın çeşidinden tahminlerde bulunmak, gemici düğümlerini bilmek ve daha yüzlercesi… Yüzyıllarca süren deneyim ve bilgi birikimi de ortadan kalkabilir. İnsansız gemiler olağan hale geldikçe, denizciler, karaya çıkan gemiyi kontrol eden operatör, bir deniz trafik kontrolöründen ibaret olacak ve gemilerle ilgili çok şey bilmesine gerek kalmayacaktır. Bu konular ciddi zorluklar ortaya koyuyor ve daha fazla araştırma ve analiz gerektiriyor.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gizlilik ve Çerezler: Bu sitede çerez kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz. Çerezlerin nasıl kontrol edileceği dahil, daha fazla bilgi edinmek için buraya bakın: Çerez Politikası Tamam Gözat